آینه 

زیبا پسندی به عنوان یکی از خصلت های ذاتی انسان است که همیشه در حال جستجو و تکاپو برای تغییر وسایل اطرافش بر اساس این خصلت است. یکی از مظاهر زیبا پسندی در انسان استفاده از آینه است. آینه را شاید بتوان جزو قدیمی ترین وسایل آرایشی ساخته شده توسط انسان بر شمرد. زمانی که انسان به انعکاس تصویر خود در آب ها پی برد همواره به دنبال یافتن راهی برای ایجاد این انعکاس در زندگیش بوده است. در ابتدا با صیقل سنگ های آتشفشانی توانست بازتابی را به دست آورد و پس از کشف فلزات با پرداخت و صیقل کاری این فلزات توانست اولین آینه را بسازد. شیشه حدود 6000 سال پیش کشف شد اما ساخت آینه از شیشه چیزی حدود 5000 سال زمان برده است. در حدود قرن 12 میلادی اولین آینه های شیشه ای ساخته شد و جای آینه های فلزی را در زندگی انسان گرفت.

آینه رنگی

کاربرد آینه در معماری به عنوان یکی از المان های زیباسازی باعث ایجاد تحول عظیمی در صنعت آینه سازی شده است. دکوراسیون داخلی با استفاده از اشکال متنوع آینه در فضای داخلی باعث ایجاد نوع جدیدی از آینه با نام آینه دکوراتیو گردیده است. آینه های دکوراتیو علاوه بر تنوع اشکال دارای تنوع رنگ و طرح نیز شده اند. با پیشرفت تکنولوژی هر روزه جنبه جدیدی از این آینه ها روی کار می آید، به خصوص آینه های رنگی که مطابق با سلیقه هر فرد در انتخاب رنگ تعریف شده است. آینه های رنگی شامل رنگ های متنوعی هستند که بنفش یکی از رنگ های جدید آن است. آینه بنفش با کار گذاشته شدن در فضاهای داخلی جلوه ای بی نظیر را به فضاهای داخلی بخشیده است.

آینه بنفش

آینه بنفش یکی از آینه های دکوراتیو است که امروزه در هنر دکوراسیون کاربرد دارد. این رنگ خاص و جذاب از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز با لایه بازتاب کننده نور در آینه به وجود می آید و طیفی جذاب از رنگ بنفش را در محیط ایجاد می کند. آینه بنفش برای کسانی که علاقمند به استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون هستند گزینه ای عالی است. این رنگ بیشتر مناسب اتاق خواب یا اتاق کار است زیرا باعث ایجاد یک جو آرام در محیط می شود. 

 

جنبه روانشناختی رنگ بنفش

بنفش یک رنگ عرفانی است که بیانگر معنویت و الهام بخشی است. این رنگ به رنگ ملکه ها نیز شهرت دارد. رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ قرمز و آبی به وجود می آید به همین علت دارای ویژگی های ترکیبی از هر دو رنگ است.هیجان و تندی قرمز در کنار آرامش آبی ترکیبی فوق العاده از احساسات را ایجاد می نماید. از بنفش ملایم که معروف به رنگ یاسی است در بیمارستان ها و دفاتر روانشناسی استفاده می‌شود زیرا باعث کاهش استرس و ترس می‌شود. این رنگ باعث ایجاد حس رهایی می شود. علم رنگ‌شناسی ثابت كرده است كه بنفش آثار ترس و شوک‌های روحی را پاك می‌کند و در اين زمينه مانند اشعه ماورای بنفش عمل می‌نمايد.

آینه بنفش در دکوراسیون

استفاده از رنگ بنفش در دکوراسیون باعث ایجاد حس آرامش در افراد می شود. این رنگ به خصوص در اتاق دختر خانم ها بسیار پرکاربرد است. رنگ بنفش قابلیت ست شدن با انواع رنگ ها را دارد. آینه بنفش با جذابیت سلطنتی خود می تواند تاثیر فوق العاده ای در تغییر دکوراسیون داخلی بگذارد. آینه بنفش با جلوه‌گری خاص خود و ایجاد یک بازتابی از تصاویر در طیف بنفش آرامش و زیبایی خاصی را ایجاد خواهد کرد.