آینه

آینه از دیرباز در زندگی انسان نقش یک همراه را داشته است. آینه ها همیشه به عنوان یک عنصر تزیینی که بازتابی از آنچه که در مقابلش است را نشان می دهد مورد توجه بوده است. در گذشته به دلیل عدم کشف شیشه از صیقل دادن فلزات برای ایجاد بازتاب تصویر استفاده می شد اما با کشف شیشه و استفاده از آن بعدها به عنوان آینه تحول عظیمی چه در صنایع آرایشی و چه در ساختمان سازی به وجود آمد. انسان از آینه به عنوان وسیله ای برای دیدن خود استفاده می‌کند. این دیدن خود در ابتدا فقط معطوف به چهره بود اما کم کم با پیشرفت صنایع شیشه سازی آینه ها در ابعاد بزرگ ساخته شدند و انسان توانست تصوری تمام نما از خود و محیط اطرافش را درون آینه ببیند.


فرآیند ساخت آینه

اکثر اجسام نور دریافتی از محیط را معکس می کنند اما شیشه این نور را از خود عبور می دهد. در گذشته با صاف و صیقلی کردن بسیار اجسامی مانند سنگ و فلزات آینه ها را می‌شناختند. قدیمی‌ترین آینه پیدا شده در ایران متعلق به دوره هخامنشیان است که از فلز ساخته شده است. پس از رواج ساخت شیشه به شکل الواح تخت انسان توانست با مسدود کردن عبور نور از شیشه آن را تبدیل به آینه کند. برای جلوگیری از عبور نور از شیشه لازم است که در یکی سمت آن لایه ای کشیده شود، این لایه به دلیل سطح صاف و صیقلی شیشه طول موج های دریافتی را به شکل منظمی که دریافت کرده است بازتاب می دهد و به همین علت بازنمایی از هر آنچه در مقابل آن قرار گیرد را خواهیم داشت.. در گذشته بیشتر از جیوه برای این کار استفاده می کردند اما امروزه استفاده از نقره نیز در این صنعت رواج یافته است. به این لایه روکش بازتابنده می‌گویند.

رنگ دودی

رنگ دودی مانند رنگ خاکستری یکی از مشتقات رنگ مشکی و سفید است که از ترکیب آن دو با یکدیگر به وجود می آید. در واقع مشکی که کمی مات باشد و ته مایه‌ای از رنگ سفید را بتوان بر روی آن دید به رنگ دودی مشهور است. شاید بسیاری از ما از رنگ دودی با نام رنگ نوک مدادی یاد کنیم. این رنگ در ترکیب با رنگ سفید و سیاه جلوه بی نظیری را ایجاد می‌کند.

آینه دودی 

آینه معمولی تصویری شفاف را به ما نشان می دهد اما در آینه دودی تصویر تیره شده و نمای روشنی را به ما نشان نخواهد داد. این آینه‌ها با اضافه کردن مقداری رنگ مشکی و سفید به روکش بازتابنده آینه مانند جیوه یا نقره به دست می‌آید. در آینه دودی جزییات تصویر مانند آینه های شفاف در نگاه اول به چشم نخواهد آمد. بسیاری از افراد دوست دارند از آینه‌های بزرگ در دکوراسیون منزل خود استفاده کنند اما نمی خواهند یازتاب تمام نمایی از آنچه در دکوراسیون قرار دارد داشته باشند به همین علت از آینه‌های رنگی به خصوص آینه‌هایی با رنگ تیره مانند دوی یا مشکی استفاده می‌نمایند.

رنگ دودی شباهت بسیاری به رنگ مشکی دارد و برای کسانی که علاقمند به استفاده از رنگ های تیره در فضای دکوراسیون خود هستند بسیار مناسب است. آینه دیواری به عنوان یک دیوارپوش در یکی از دیوارهای اتاق خواب نمای بی نظیری دارد. از این آینه ها می توان به عنوان درب شیشه کمدهای دیوار نیز استفاده کرد. 
طرح برش خورده آینه دودی جذابیت چشم گیری دارد و مناسب برای فضاهای رسمی مانند ادارات و دفاتر است.