آینه رنگی

شیشه از دوست داشتنی ترین متریال های ممکن در امر دکوراسیون است. این متریال به دلیل عدم خش پذیری، فساد پذیری و اکسید شدن (واکنش شیمیایی) از گذشته تا به امروز بسیار مورد استفاده بوده است. معماران از شیشه در ساخت پنجره استفاده می کردند، با اختراع آینه شیشه ای در حدود قرن 12 میلادی صنعت شیشه‌سازی دچار تحول عظیمی شد. استفاده از شیشه به شکل گسترده در صنعت دکوراسیون باعث شد شیشه کاران و آینه کاران به فکر ایجاد طرح های جدید و مدل های متنوع در شیشه و آینه شوند. استفاده از آینه رنگی به عنوان یکی از مدل های جدید آینه در دکوراسیون روز به روز در حال افزایش است. 

نقش آینه در دکوراسیون داخلی در عصر حاضر بدان جا رسیده است که فضاهای لوکس و لاکچری بدون آینه دکوراتیو به مثابه کیک بدون تزیین است. آینه ها با قابلیت دلبازتر کردن و بزرگتر نشان دادن فضا میی توانند تحول بزرگی را در فضای دکوراسیون داخلی ایجاد نمایند. صنایع شیشه سازی با ابتکار افزودن رنگ به لایه بازتابنده نور در آینه ها توانست آینه‌های رنگی جذابی را تولید نماید. این آینه‌های رنگی در زنگ ها و اشکال مختلف به بازار عرضه می‌شوند و مورد استفاده دکوراتورها حرفه‌ای برای ایجاد یک فضای جذاب قرار می‌گیرد.


آینه مسی

مس یکی از قدیمترین فلزات کشف شده توسط انسان است که از آن بعدها به عنوان آینه استفاده شد. آینه های مسی صفحه ای محدب از جنس مس بودند که برای بازتاب تصویر به خوبی پرداخت شده و صیقل خورده بودند. تعدادی از این آینه ها که دارای دسته های کنده کاری شده هستند در کویر لوت ایران کشف شده است که متعلق به 5000 تا 4000 سال پیش است. نمونه های دیگری نیز در کشفیات باستان شناسی درمناطقی از قزوین و گیلان نیز به دست آمده است. این آینه ها متعلق به طبقه اشراف بوده است که بعدها با روی کشف سایر فلزات جنبه عمومی یافت. از این آینه ها در مراسم مذهبی یا برای آرایش و پیرایش چهره خود استفاده می نمودند. با روی کار آمدن شیشه به عنوان یک متریال برای ساخت آینه های شفاف تر و با کیفیت تر استفاده از آینه مسی و سایر آینه های فلزی به فراموشی سپرده شد.

 آینه شامپاینی (مسی)

فلز مس با رنگ خاص خود که طلایی رو به قرمز است توجه بسیاری را به خود جلب می نماید و به عنوان یک رنگ متالیک در هنر دکوراسیون کاربرد فراوانی دارد.علاوه بر هنر دکوراسیون، رنگ مسی در ساخت انواع وسایل تزییناتی و اکسسوری ها کاربرد داشته است و به عنوان یک رنگ خاص شناخته می شود. آینه مسی یا اصطلاحا آینه شامپاینی با افزودن رنگ مسی یا رنگ شامپانی به رنگ لایه بازتابنده نور در آینه به وجود می آید. فضای رنگی که به واسطه آینه مسی ایجاد می شود علاوه بر تجملانه بودن رنگ طلایی از شور نشاط قرمز نیز برخوردار است. بازتاب رنگ شامپاینی جلوه بصری جذابی را ایجاد می کند که می تواند به فضاهای دلگیر روح زندگی ببخشد، به همین علت آینه شامپاینی یا همان آینه مسی تبدیل به یک آینه رنگی محبوب در میان افراد شده است.