آینه

آینه ها از دیرباز در زندگی روزمره انسان نقش مهمی داشته اند. آینه ها بازتابی تمام نما از هر آنچه که در مقابلشان قرار می گیرد ارائه می کنند که باعث می شود انسان به راحتی از دید شخص دیگری به خود نگاه کند و از این امکان برای پوشش و آرایش و پیرایش هرچه بهتر استفاده نماید. آینه ها در گذشته یک شی تجملاتی بوده اند که در زندگی پادشاهان، درباریان و اشراف وجود داشت و مردم عادی از داشتن آن محروم بودند. آینه در آغاز علاوه بر کاربرد شخصی کاربرد آیینی و مذهبی نیز داشته است همانگونه که امروزه همچنان از آینه در برخی مراسمات سنتی استفاده می نمایند. با پیشرفت صنعت و استفاده از شیشه های تخت برای ساخت آینه، کم کم این عنصر تجملاتی وارد زندگی روزمره افراد عادی شد. استفاده از آینه تا بدانجا پیش رفت که امروزه در هر مکانی اعم از مسکونی، اداری، عمومی و ... آینه وجود دارد. با پا گذاشتن آینه به عنوان یک عنصر دکوراتیو به حوزه دکوراسیون داخلی کاربرد آن بسیار گسترده تر از آنچه که تا به حال بوده است گردید.

آینه هندسی

آینه‌ها در اشکال مختلفی عرضه می شوند، در هزاره های پیشین از اشکال دایره ای و مربع برای ساخت آینه های فلزی استفاده می شود به خصوص آینه های دایره ای به دلیل قابلیت پرداخت بیشتری که ورقه های گرد نسبت به سایر اشکال داشتند از اقبال عمومی بیشتری برخوردار بود. با روی کار آمدن آینه های شیشه استفاده از اشکالی نظیر مربع، مستطیل و دایره برای ارائه آینه ها رواج بیشتری داشت. از گذشته تا عصر حاضر به ندرت پیش مده است که آینه ای خارج از اشکال هندسی ساخته شود. اشکال هندسی ساده ترین اشکال ممکن برای طراحی آینه ها در ابعاد مختلف بود علاوه بر آن برش و حمل و نقل آنها نیز به دلیل برندگی کناره های آینه راحتر بوده است.

انواع آینه هندسی 

اشکال هندسی به کار رفته در آینه ها بیشتر شامل اشکالی مانند: دایره، لوزی، بیضی، مستطیل، مربع یا تلفیقی از این اشکال می شود. امروزه اشکال هندسی به شکل تلفیقی یا تکراری برای ساخت آینه های دکوراتیو بسیار پرکاربرد هستند.

آینه دایره ای

استفاده از دایره به عنوانی شکلی برای آینه‌های دکوراتیو می‌تواند تاثیرات روانشناختی در محیط باقی بگذارد. دایره نماد جاودانگی و آرامش است، این شکل بیانگر یک حرکت مداوم و آرام است که می تواند تاثیر مثبتی بر آرامش اعصاب و افکار باقی گذارد. هنرمندان شرق و غرب همواره از آینه به عنوان یک عنصر بصری برای ایجاد جذابیت در آثار خود استفاده نموده اند. پس اگر به دنبال ایجاد یک فضای آرام و بی تنش هستید از آینه های دکوراتیو دایره ای استفاده نمایید.

آینه مربع

در علم ریاضی مربع نماد عدالت خداوند است. فیثاغورثیان مربع را نماد عدد 4 می دانند که یک عدد بی همتاست. این شکل بیانگر عدالت و مساوات است. استفاده از آینه های به شکل مربع در فضاهای اداری باعث ایجاد حس آرامش در کارمندان و مراجع کنندگان می شود. زیرا تقارن و توازن این شکل به مخاطب اعلام می کند که همه چیز سر جای خودش است. از آینه دکوراتیو مربع در فضاهای داخلی منازل مسکونی نیز می توان استفاده نمود.

آینه لوزی

یکی از محبوبترین اشکال در ساخت آینه های دکوراتیو لوزی است، آینه لوزی قابل اجرا در هر مکان و فضایی است و از اقبال بسیار زیادی در بین عموم برخوردار است. لوزی در واقع همان مربع است با همان صلابت و اقتدار در عدالت و مساوات اما با تغییر اندکی در زوایا شما را به یاد جسارت مثلث نیز می اندازد. در واقع لوزی یک نوع جسارت همراه با آرامش و برابری در فرد ایجاد می کند و به همین علت یکی از اشکال محبوب در ساخت آینه های جورچین یا آینه های تراش است. 

آینه مستطیل

یکی از پرکاربردترین اشکال در آینه های دکوراتیو آینه های مستطیل است. مستطیل از زیباترین اشکال هندسه است که با رعایت نسبت طلایی که برابر با عدد 1.6 است میان طول و عرض آن می توان به جذاب ترین شکل ممکن در نگاه انسان رسید.  از آینه دکوراتیو مستطیل می توان در هر مکان و فضایی استفاده کرد. مستطیل مظهر قدرت است و قرابت نزدیکی با مربع دارد.

آینه مثلث

آینه مثلثی یکی دیگر از اشکال به کار رفته در ساخت آینه های دکوراتیو است که می‌تواند فضایی خلاقانه  در دکوراسیون داخلی ایجاد نماید. مثلث را نماد جسارت و استحکام و پایداری می‌دانند. ازآینه های مثلثی بیشتر برای فضاهای خصوصی باید استفاده نمود. این طرح به خوبی ثبات شخصیتی و خلاقیت افراد را به معرض نمایش می‌گذارد.