آینه پتینه

آینه یکی از قدیمترین ابزار مورد استفاده انسان در باب تزیینات بوده است. در گذشته انسان با صیقل و جلا دادن لایه‌های نازکی از فلزات، در صدد بازتاب تصاویر خود توسط آنها بوده است. پس از کشف شیشه مدتها طول کشید تا انسان توانست از شیشه در ساخت آینه‌ها استفاده کند.

آینه‌ها به زودی راه خود را به هنرها به خصوص هنر معماری پیدا کردند. آینه کاری با گذشت زمان به یکی از اصلی ترین جنبه های تزیینات معماری مبدل شد. در عصر حاضر پس از فراز و فرودهایی در باب استفاده از آینه در تزیینات بنا، آینه‌ها به شیوه ای مدرن، وارد تزیینات داخلی بنا شدند. آینه کاری امروز یکی از مهمترین هنرهای دکوراسیون مدرن به شمار می‌رود که در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود. یکی از این مدل‌ها آینه کاری با آینه پتینه یا اصلاحا آینه کهنه کاری است. طراحی و ساخت آینه پتینه به شیوه سنتی و با دست  در یک پروسه طولانی مدت انجام می‌شود. آینه‌های پتینه در واقع نقش و نگارهای سنتی به دست آمده از آسیب رساندن به قسمت‌هایی از جیوه آینه  است که به نوعی فرسودگی در بازتاب آینه منتهی می‌شود. این نقش و نگارهای طرح‌های کلاسیکی ایجاد می‌کند که علاقمندان بی شماری را به خود جذب می‌نماید. 

 

آینه پتینه (آینه کهنه‌کاری یا آینه آنتیک)

آینه پتینه دارای شکلی است که ظاهر قدیمی به طرح های روی آن می‌دهد به همین دلیل برخی از این هنر به نام کهنه‌کاری یا آینه آنتیک یاد می‌کنند. کهنه کاری در ایران به دلیل گرایش مردم به استفاده از طرح‌های سنتی روند رو به رشدی دارد. این هنر در عین مدرن بودن بسیار سنتی و آنتیک می‌نماید و به راحتی توانسته است طرفداران خاص خود را در بین هنر دوستان بیابد.


روش تولید آینه پتینه

تولید و ساخت آینه پتینه به دلیل مراحل متفاوتی که دارد، علاوه بر اینکه متخصصین خاص خود را می‌طلبد پروسه‌ای طولانی را نیز دربر می‌گیرد. در اجرای این نوع آینه پیچیدگی خاصی وجود دارد، که تنها از عهده افراد کاربلد برمی‌آید. متخصصانی که قادرند با صبر و حوصله به تولید طرح‌های مختلف آینه پتینه بپردازند.  در ساخت آینه پتینه ابتدا آینه در ابعاد مورد نظر متقاضی برش داده می‌شود. کارشناسان طراحی و تولید پتینه طرح و نقش مورد نظر را با ظرافت و صبر و حوصله زیاد بر روی آینه پیاده می‌کنند. این نقش‌ها با تراشیدن رنگ پشت آینه و ایجاد فرسودگی‌ها در جیوه پشت آینه به وجود می‌آید. کار بر روی آینه و ایجاد طراحی‌های آن به دقت زیادی نیاز دارد. در طراحی بر روی آینه پتینه از طرح‌های متفاوتی از جمله طرح‌های دوران کلاسیک ایتالیا، فرانسه، ترک و ... استفاده می‌شود و از سند بلاست برای تزینن آن استفاده می‌شود تا بهترین نتیجه در طراحی روی آینه به دست آید. پتینه کاری بیشتر بر روی قاب دور آینه انجام می‌شود. متقاضیان باید بدانند که از زمان سفارش تا زمان نصب آینه پتینه در دکوراسیون آنها ممکن است زمان طولانی طی شود. زیرا انجام این طراحی‌ها به زمان زیادی نیاز دارد. در کشور ما پتینه به سبک باروت انجام می‌شود. با کمک این روش از تزیین در انواع مواد در دکوراسیون مانند پتینه روی آینه، پتینه روی گچ، پتینه روی قرنیز، پتینه روی چوب، پتینه روی مجسمه ها و ... انجام می شود. گاهی مشتریان علاوه بر آینه، کنسول پتینه کاری شده نیز سفارش می دهند.

 

کاربرد آینه پتینه

آینه کاری پتینه با ایجاد یک فضای کلاسیک قدیمی در هر محیطی می‌تواند علاقمندان به هنر کلاسیک را جذب کند. استفاده از این هنر آینه کاری در طرح‌های مختلف در منازل و محیط‌های اداری روند رو به رشدی داشته است. آینه پتینه به دلیل شکل و ظرافت خاصی که دارد توسط دکوراتورهای حرفه‌ای در تزیین دکوراسیون‌های خاص اجرا می‌شود. علاقه روز افزون مردم به هنر گذشته، آنها را به سوی استفاده از وسایل و طرح‌های سنتی سوق داده است. آینه پتینه به دلیل برخورداری از طرح های سنتی یکی از محبوبترین تزیینات دکوراسیون برای این قشر است.

 

جایگاه پتینه در هنر دکوراسیون

با روند رو به رشد استفاده از آینه و طرح های سنتی در هنر دکوراسیون، استفاده از آینه کاری پتینه نیز افزایش چشم‌گیری داشته و علاقمندان بی شماری را به خود جذب نموده است. آینه پتینه یا کهنه کاری روی آینه دارای قابلیت بالایی در هنر دکوپاژ می‌باشد. دکوپاژ از هنرهای در حال رواج است که هنرمندان بسیاری به آن علاقمندند و علاوه بر آن هنر دوستان با روی آوردن به این هنر و عناصر وابسته به آن درصدد اجرای طرح های هنری در هر مکانی هستند. آینه آنتیک می‌تواند جایگاه خود را به عنوان نمادی از هنر سنتی در دوران مدرن به خوبی پیدا کند.