آینه کاری

آینه کاری، به عنوان یکی از قدیمی ترین عناصر تزینی در معماری شناخته می شود که از دیرباز علاقمندان بسیاری در سراسر جهان داشته است. در ایران آینه کاری به شیوه سنتی به عنوان یکی از زیباترین جلوه های تزیینی بناها جایگاه ویژه ای داشته است این نوع آینه کاری ظاهری لوکس و مجلل به بناها می‌داد. از این نوع آینه کاری بیشتر در کاخ ها، مساجد، مدارس، خانه‌های اشراف، سر در حمام‌ها و بازارها استفاده می شده است. آینه کاری سنتی در گذشته در کنار هنرهایی همچون آجرکاری، گچبری، کاشی کاری و نجاری در بناها به کار گرفته می شد. آینه کاری سنتی بیشتر در آینه کاری سقف مورد استفاده بوده است. با پیشرفت صنعت شیشه و آینه و روی کار آمدن آینه های رنگی، هنر آینه کاری ماهیت جدیدی در دکوراسیون داخلی پیدا کرد و تبدیل به یکی از المان های دکوراسیون مدرن شد. 

آینه کاری

آینه کاری مدرن

امروزه آینه کاری منزل به شیوه های مدرنی اجرا می شود. استفاده از خاصیت بازتاب نور آینه در فضاهای داخلی خانه، باعث می شود فضاهای مورد استفاده بزرگتر و دلبازتر نشان داده شود. همین امر باعث گردیده طراحان دکوراسیون داخلی از شیوه‌های متفاوتی در هنر آینه‌کاری استفاده می نمایند. این آینه‌ها بر روی انواع سطوح مانند دیوارها، سقف‌ها، مبلمان، درب‌ها و ... اجرا می‌شود که باعث ایجاد فضایی لوکس و لاکچری در دکوراسیون داخلی منزل می‌گردد.
آینه کاری با استفاده از آینه‌های شیشه‌ای و آینه‌های فلزی اجرا می‌شود که نوع فلزی آن به دلیل خش پذیری از استقبال کمتری برخوردار است. آینه‌های به کار رفته در آینه کاری دکوراسیون داخلی بیشتر از نوع آینه‌های تخت می‌باشد. آینه تخت نسبت به آینه‌های دیگر مانند آینه‌های کروی، آینه‌های محدب و آینه‌های کاو بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آینه کاری مدرن
آینه کاری مدرن

آینه رنگی

امروزه طراحان دکوراسیون داخلی  برای آینه کاری فضاها بیشتر از آینه رنگی استفاده می نمایند. این نوع آینه ها با ایجاد تللو رنگی در کنار بازتاب رنگی تصاویر جلوه ای زیبا  ایجاد می‌کنند. محبوبترین آینه های رنگی به کار رفته در دکوراسیون شامل: آینه طلایی، آینه برنز، آینه شامپاینی (مسی)، آینه دودی، آینه مشکی، آینه آبی، آینه سفید، آینه سبز و آینه بنفش می‌شود. این آینه‌ها در طرح‌های مختلفی مانند آینه‌ تراش، انگروینگ آینه (حکاکی روی آینهآینه پتینه (کهنه‌کاری یا آینه آنتیکآینه کریستال، آینه هندسی، آینه‌ گل و بوته، آینه دکوراتیو، آینه ونیزی و آینه طرح دار اجرا می‌گردند.

آینه رنگی

آینه‌کاری در سالن غذاخوری

آینه‌کاری بیشتر در فضاهای داخلی مانند سالن غذاخوری، اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی انجام می‌شود. استفاده از آینه تراش بر روی دیوار یا سقف باعث ایجاد فضایی مدرن و لوکس می شود. یکی از زیباترین جلوه‌های هنر آینه‌کاری، آینه‌کاری روی دیوار و سقف در تلفیق آینه رنگی با کاغذ دیواری یا گچبری می‌باشد که می تواند تغییرات بسیاری را در چهره منزل شما ایجاد نماید.

آینه‌کاری در سالن غذاخوری
آینه‌کاری در سالن غذاخوری