شیشه استین گلاس

استفاده از شیشه برای طراحی دکوراسیون داخلی و تزیین نمای خارجی از دیرباز مورد توجه معماران قرار داشته است. شیشه به دلیل قابلیت‌های بالایی که در عبور نور و رفلکس آن، عدم فسادپذیری و انعطاف‌پذیری که داشت روز به روز از محبوبیت بیشتری برخوردار شد. صنایع شیشه‌سازی برای ارائه طرح‌های نو اقدام به خلق ایده‌های جدید در رابطه با طراحی شیشه نمود. استفاده از شیشه رنگی ظاهر و جلوه بی نظیری را به بنا می‌دهد به همین علت استفاده از شیشه رنگی در طراحی‌های مختلف مرسوم گردید. یکی از تکنیک‌های طراحی بر روی شیشه و اجرای آن در درب‌ها و پنجره‌ها استین گلاس است.

استین گلاس چیست؟

تکنیک استین گلاس روشی است که یک طرح مشخصی به وسیله قطعات کوچک شیشه با استفاده از نوارهای فلزی ترسیم می‌گردد. گستره استین گلاس بسیار متنوع است و تمامی سبک‌ها را در خود جای می‌دهد. فریم‌های فلزی که برای هر تکه شیشه ساخته می‌شود در انتها به یکدیگر جوش می‌خورند و باعث می‌شود کار محکمی به دست آید. 
تکنیک استین گلاس، یک تکنیک جذاب در پیاده سازی دکوراسیون لوکس و مدرن در خانه و دفتر شما می‌باشد. استین گلاس به شیشه‌های تیفانی نیز مشهور است. در استین گلاس شیشه‌ها با رنگ‌ها و طرح‌های متنوع می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شیشه‌های نقاشی شده اوپال، شیشه‌های رنگی، شیشه‌های سند بلاست و شیشه‌های اسید شور از رایجترین انواع شیشه‌های به کار رفته در استین گلاس هستند. همچنین در ساخت استین گلاس از دو نوع شیشه تخت و خم استفاده می‌شود. استفاده از شیشه خم به هنرمندان اجازه اجرای استین گلاس را به شکل گنبدها و طاق‌های گهواره ای ایجاد می‌کند.


استین گلس یک اثر هنری

ساخت شیشه‌های استین گلاس به دلیل دقت و مهارت بالایی که در امر تولید آن باید به کار رود از جمله شیشه‌های پرکار است که زمان زیادی برای تولید می‌طلبد. این شیشه‌ها از قرن‌ها پیش به صورت هنر تزینی درب‌ها و پنجره‌های امکان مقدس مسیحی مورد اسیتفاده بوده است و امروزه به عنوان یکی از شاخص ترین آثار هنری دنیا محسوب می‌شود.

درب و پنجره به عنوان عضو جدانشدنی ساختمان هستند که طراحان دائم به دنبال تکنیک‌هایی برای خارج کردن آنها از شکل ساده شان هستند تا بتوانند از این درب‌ها و پنجره‌ها به عنوان یک عنصر دکوراتیو در طراحی داخلی و خارجی بنا استفاده کنند. استین گلاس با ظاهر فاخر و جذاب خود فضای لوکس و لاکچری به وجود می‌آورد.

مزایای استفاده از استین گلاس

بسیاری تصور می‌کنند که شیشه‌های استین گلاس صرفا جنبه تزیینی دارند اما به دلیل ساختار ترکیبی آنها از شیشه و فلز، این شیشه‌ها از مقاومت بالایی در برابر عبور سرما و گرما از خود نشان می‌دهند. همچنین در عبور نور از خود تا حد زیادی اشعه‌های مضر را کاهش می‌دهند. همچنین این شیشه‌ها در برابر صدا نیز به خوبی نقش یک عایق را اجرا می‌کنند. این فاکتورها در کنار ظاهر شیک و لاکچری آن از استین گلاس یک گزینه ی عالی برای استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی بنا ساخته است.

کاربردهای استین گلاس

به دلیل استفاده از انواع شیشه با جنس و رنگ متفاوت در اجرای تکنیک استین گلاس به هنگام تابش نور خورشید بازتاب زیبایی از نور و رنگ را در محیط خواهید داشت. کیفیت بازتاب نور و ایجاد مناظر جذاب ایجاد شده توسط استین گلاس به هیچ وجه قابل مقایسه با بازتاب نور توسط شیشه‌های رنگی ساده نیست. به علت بازتاب جذاب نور در این نوع شیشه استفاده از آن در هر نقطه ای قابل اجراست.
با استفاده از تکنیک استین گلاس درب‌ها و پنجر‌ه‌های خانه، آشپزخانه، درب و پنجره اتاق خواب،  درب ورودی خانه‌های ویلایی، درب و پنجره‌های فضاهای تجاری و اداری، اجرای پنجره های گنبدی شکل در سقف و ... می‌توان استفاده کرد. این تکنیک علاوه بر ایجاد درخشش و افزایش کیفیت نورپردازی فضایی بی نظیر را در معرض دید بیننده قرار می‌دهد.