شیشه 

شیشه یکی از کشفیات مهم انسان در 5000 سال گذشته بوده است. انسان‌ها برای ساخت هر چه بهتر وسایل اطراف خود به دنبال کشف متریال‌های مطابق با نیازهای خود بوده اند. شیشه یکی از همین متریال‌هاست که تقریبا تمامی خواسته‌های انسان از یکی متریال برای تولید وسایل روزمره برخوردار است. شیشه پس از ساخت به سختی با مواد اطراف خود واکنش شیمیایی انجام می‌دهد، علاوه بر آن اکسید نمی‌شود و فقط در صورت اعمال فشار شکسته می‌شود. شیشه حتی در برابر اسیدها نیز از خود واکنش چندانی نشان نمی‌دهد. به همین علت این متریال تبدیل به یکی متریال محبوب برای استفاده روزمره انسان شده است. انسان برای محافظت از خود در برابر طبیعت مجبور به ساخت بنا و اسکان در ان شد. این اسکان او را از محیط دورنمای مناظر اطراف دور کرد اما با کشف شیشه انسان توانست دیوارهای حائل میان خود و دورنمای طبیعت را بردارد. بزودی شیشه به یک متریال مهم در معماری و ساخت درب و پنجره تبدیل شد و اینگونه توانست نماهایی از طبیعت را بدون مخاطررات آن به خود هدیه کند.
در عصر حاضر استفاده از شیشه در وسایل روزمره روند چشمگیری داشته است. با پیشرفت صنایع شیشه سازی و افزایش استحکام شیشه‌های ساخته شده شیشه به عنوان یک متریال ثابت در صنعت ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفت. همانگونه که امروزه شاهد آسمان خراش‌هایی که نمای بیرون و بسیاری از نماهای داخلی آن را شیشه تشکیل داده است هستیم.

شیشه انگروینگ (حکاکی شیشه)

طراحان داخلی و کسانی که در رابطه با شیشه کار می‌کردند برای عقب نماندن از بازار رقابت شیشه هر روز دست به ابداع روش جدیدی برای تزیین شیشه می‌زدند. جدیدترین تکنولوژی نقش زدن و تزیین بر روی شیشه، حکاکی کردن آن با انواع طرح‌ها و نقش‌ها است. شما می‌توانید متناسب با سبک دکوراسیون انتخابی خود، انواع طرح‌های مدرن، کلاسیک، اسلیمی یا حتی طرح های شلوغ را انتخاب کرده و در شیشه‌کاری فضای خانه استفاده کنید. این نوع شیشه‌ها علاوه بر دکوراتیو بودن، با انعکاس نور، روشنایی فضای داخلی را بیشتر کرده و آن را دلبازتر و بزرگتر نشان خواهد داد. به حکاکی بر روی شیشه اصطلاحا انگروینگ (engraving) شیشه می گویند. در ایران شیشه‌های حکاکی شده که در طراحی داخلی بنا استفاده می شوند با نام شیشه انگروینگ شناخته می‌شود.


 

 

کاربرد شیشه انگروینگ

شیشه حکاکی شده تقریبا در همه مواردی که انسان از شیشه استفاده می‌کند قابل اجر است. دستگاه‌های حکاکی و برش لیزری با توانایی حکاکی شیشه و آینه در صنایع مختلفی از جمله تولید وسایل آشپزخانه، ساخت هدایای تبلیغاتی، تولید لوازم بهداشتی ساختمانی، خودرو سازی، مبلمان، دکوراسیون داخلی و ... کاربرد فراوان دارند. 

اما مهمترین کاربرد شیشه انگروینگ در دنیای مدرن، استفاده در معماری و دکوراسیون داخلی است که می‌توان از این شیشه‌ها برای زیباسازی هر چه بیشتر درب‌های شیشه‌ای، پلکان شیشه‌ای، دیوارپوش شیشه‌ای، پارتیشن‌های شیشه‌ای، حفاظ بالکن شیشه‌ای، انواع آینه و ... استفاده کرد. 

حکاکی روی شیشه

حکاکی در واقع ایجاد طرح و نقش بر روی هر چیزی اطلاق می‌شود. حکاکی از هنرهای تزیینی پیش از تاریخ است که انسان‌های اولیه برای خارج کردن وسایل خود از یکنواختی با استفاده از اشیا تیز اشکالی را بر روی سطح ظروف و وسایل خود ایجاد می‌کردند. حکاکی روی شیشه مدتهاست که مورد توجه هنرمندان ایرانی قرار داشته است. این حکاکی در گذشته به وسیله اشیا تیز و اسید بر روی شیشه ‌ایجاد می‌شد. این کار به دلیل مقاومت بالای شیشه در برابر خش پذیری و واکنشهای شیمیایی کار بسیار دشواری بود. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن لیزر، حکاکی بر روی شیشه با استفاده از دستگاه‌های لیزر و دستگاه‌های انگروینک، نسبت به گذشته آسان شد و فقط نیاز به تخصص در این رشته است.


ساخت شیشه انگروینگ

شیشه‌های انگروینگ در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود. طرح مورد نظر برای آن تایید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه انگروینگ این طرح‌ها بر رو شیشه  بای ایجاد شیارها و نقطه ها حکاکی می‌شود.
خط‌های ایجاد شده در حکاکی بر روی شیشه زیاد عمیق نیست و نسبت به ضخامت شیشه عمیق این خط‌ها تغییر می‌کند. اگر شیشه ضخامت بیشتری داشته باشد عمق این حکاکی‌ها نیز می‌تواند بیشتر باشد.