شیشه حمام، دور دوشی و کابین دوش

در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌های جدید برخلاف ساختمان‌های قدیمی همه‌ی فضاها دارای اهمیت ویژه‌ای در طراحی و دیزاین دکوراسیون هستند. در گذشته حمام فقط به یک چهاردیواری دوش دار منتهی می‌شد که جادار بودن یا نبودن آن ربط مستقیمی به میزان فضای خانه و تعداد افراد آن خانه داشت. با پیشرفت طراحی دکوراسیون، حمام به عنوان یکی از بخش های مهم خانه که پتانسیل زیادی برای دیزاین دارد تبدیل شده است. با روی کار آمدن شیشه های مستحکم، استفاده از شیشه درفضاهای حمام به عنوان عاملی برای تفکیک فضای دوش از سایر فضاها درنظر گرفته شد. ظهور شیشه‌های هوشمند حتی پا را فراتر نهاد و حمام به شکلی کاملا دکوراتیو به اتاق خواب‌ها راه یافت. امروزه استفاده از شیشه حمام برای تفکیک فضای داخلی حمام یا استفاده از کابین دوش برای برپایی حمام های کوچک دم دستی در هر مکانی در حال افزایش است. شیشه تبدیل به یکی از عناصر اصلی طراحی و دکوراسیون حمام در خانه شده است. اجرای طرح های گوناگون با متدهای جدید برای ایجاد زیبایی هر چه تمامتر به خصوص در اتاق خواب با استفاده از شیشه حمام و کابین دوش میسر شده است این امر به دلیل قابلیت بالای شیشه برای طرح پذیری و رنگ پذیری می‌باشد.


ویژگی‌های شیشه حمام و کابین دوش

شیشه حمام از نوع سکوریت می باشد که بیانگر مقاومت بالای آن در مقابل ضربه، فرسایش و رطوبت است. تفکیک فضای حمام و دوش با استفاده از شیشه که عایق گرما و رطوبت است باعث جلوگیری از فرسایش سایر وسایل موجود در حمام یا اتاق خواب شده است. این شیشه ها به نوعی دیواری هستند که قابلیت دید دارند و در تنها در مواقع ضروری می توان آنها را مات و کدر کرد. با استفاده از شیشه حمام در فضاها، محدوده حمام نیز جزویی از فضا به چشم می آید و بزرگتر جلوه می کند. این شیشه ها با قابلیت بالا در جلوگیری از ورود باکتری ها و میکروبها به سایر فضاهاف نقش مهی در ایزوله کردن فضاها دارد. حمام شیشه ای با نگهداری گرما و بخار آب در خود از اتلاف انرژی به میزان زیادی جلوگیری می کند. سبک بودن شیشه ها نصبت به دیوارهایی که باید آنها را عایق کاری نیز کنید از حمام شیشه ای گزینه‌ای عالی برای اجرا در فضاهای کوچک ساخته است. فریم‌های بکار رفته در شیشه حمام از نوع آلومینیوم و استیل ضدزنگ است که مقاومت بالایی در برابر فرسودگی دارد. عموما طرح‌های ایجاد شده بر روی شیشه حمام از نوع سند بلاست است که فاقد فرسودگی و تخریب هستند. شیشه‌های حمام از شیشه‌هایی سکوریت با ضخامت 10 میلی‌متری ساخته شده‌اند که مانند یک دیوار طبیعی در برابر ضربه، حرارت و رطوبت عمل می‌کند.

استفاده از شیشه در حمام

شیشه حمام به عنوان شیشه دوردوشی نیز شناخته می‌شود که دور تا دور دوش را می پوشاند و مانع از نفوذ آب و رطوبت به سایر بخش های حمام می شود. از شیشه ها علاوه بر پارتیشن‌بندی و کابین دوش به عنوان درب نیز در حمام استفاده می‌شود این درب‌ها ممکن است به شکل ریلی یا معمولی باشد. درب ریلی حمام، مناسب حمام هایی است که فضای کافی ندارند و استفاده از درب های معمولی در آنها فضا را تا حد زیادی اشغال می کند. استفاده از درب ریلی در این فضاها فضای زیادی را اشغال نمی‌نماید.

 

انواع شیشه حمام

شیشه حمام در دو نوع فریم دار و بدون فریم موجود است. در شیشه حمام فریم لس یا بدون بریم، شیشه بکار رفته با ضخامت 10 میلی متری به کار رفته است و قابلیت اجرای بسیار بالایی دارد و تمیز کردن آن بسیار آسان است. در کنار شیشه حمام بدون فریم شیشه حمام فریم‌دار قابلیت بسیار بالای برای اجرای فضاهای کوچک دارد. از شیشه‌های حمام نیم فریم نیز برای زیبایی هرچه بیشتر حمام استفاده می‌کنند.


 

کابین دوش کنجی گرد

کابین دوش کنجی مربع

کابین دوش لولایی فریم دار

کابین دوش لولایی فریم لس

کابین دوش کشویی نیم فریم

کابین دوش کشویی فریم لس

کابین دوش شیشه ای

امروزه کابین های دوش به شکلی کاملا مجزا و پیش ساخته در بازار موجود هستند و تنها با چند ساعت صرف زمان این کابین ها قابلیت اجرا در مکان مورد نظر شما را دارند. این مکان می تواند هر مکانی از جمله حمام، آرایشگاه یا حتی گوشه اتاق خواب شما باشد.

انواع کابین دوش شیشه ای

فضاسازی حمام یکی از مهمترین نکات طراحی داخلی است. استفاده از کابین های دوش در طراحی داخلی به استفاده هر چه بهتر از فضا کمک می کند و تقسیم بندی فضای داخلی را به نحو مطلوبی انجام می دهد. این کابین ها به اشکال مختلف قابلیت اجرا دارند.