شیشه رنگی

استفاده از شیشه‌های رنگی در دکوراسیون داخلی در ایران سابقه ای بس طولانی دارد. در گذشته معماران برای ایجاد فضاهایی رنگارنگ و جلوگیری از ورود نور شدید آفتاب به داخل بناها در مناطق کویری ایران اقدام به استفاده از شیشه‌های رنگی در پنجره‌ها و درب‌ها نمودند. شیشه رنگی سنتی به کار رفه در این درب‌ها و پنجره‌ها از محبوبیت زیادی برخوردار بود. کم کم با روی کار آمدن معماری جدید این سنت‌ها به دست فراموشی سپرده شد. معماری مدرن با نگاه نقادانه خود به عناصر هنری معماری سنتی، در جهت به کارگیری عناصر تزیینی هنر دکوراسیون سنتی از شیشه رنگی با نگرش جدید شروع به استفاده کرد. این استفاده دیگر محدود به پنجره‌ها و درب‌ها نمی‌شد و شیشه رنگی به عنوان عاملی در پوشش دیوارها یا تزیین آنها به کار گرفته شد. استفاده از شیشه‌های رنگی در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی روز به روز در حال افزایش است. استفاده از شیشه در دکوراسیون بدانجا رسیده است که هر نوع طرح و رنگی را در طراحی داخلی و خارجی ساختمان قابل اجرا نموده است.

شیشه رنگی

شیشه رنگی دکوراتیو

شیشه رنگی به عنوان یک عنصر جذاب در دکوراسیون داخلی شناخته می‌شود که به دلیل رفلکس نور و بازتاب تصاویر قابلیت‌های زیادی در بزرگتر و دلبازتر جلوه دادن فضاهای داخلی دارد. طراحان دکور در دکوراسیون مدرن به جای استفاده از شیشه‌های رنگی سنتی از شیشه‌های رنگی جدید که در بازار با نام لاکوبل شناخته می‌شود استفاده می‌نمایند. این شیشه‌ها اولین بار توسط شرکت AGC GLASS بلژیک با نام لاکوبل وارد بازار شد و از آن به بعد به این نام معروف گردید. لاکوبل در حقیقت یک مفهوم تجاری در صنعت شیشه است که اشاره به شیشه‌ای دارد که طی فرآیندی رنگی شده است سپس این رنگ توسط لایه ای از لمینت محافظت می‌شود. این لایه لمینت باعث عدم فروریزی شیشه در اثر شکستن می‌شود. شیشه لاکوبل در رنگ‌های متنوعی وجود دارد و به دو شکل مات و شفاف به بازار عرضه می‌شود. از شیشه‌های مختلفی در طراحی دکوراسیون استفاده می‌شود. مهمترین آنها شیشه لاکوبل رنگی است.

انواع شیشه دکوراتیو

شیشه رنگی  لاکوبل یا متلوکس
شیشه چاپ دار یا اسپندرال
شیشه لمینیت رنگی
شیشه طرح شکسته
شیشه سند بلاست 
شیشه فوتولمینیت
شیشه مات متلاک

انواع شیشه دکوراتیو

انواع شیشه  رنگی دکوراتیو 

شیشه لاکوبل در ضخامت‌های مختلفی به بازار ارائه می‌شود این شیشه‌ها از 4 میلی متر تا 20 میلی متری وجود دارد، مقاومت این شیشه‌ها با افزایش ضخامت آنها نیز بیشتر می‌شود. لاکوبل در گذشته به شکل خام عرضه می‌شد و قابلیت سکوریت شدن نداشته است اما با پیشرفت صنایع شیشه سازی، امکان سکوریت کردن شیشه لاکوبل فراهم گردیده است. انواع شیشه رنگی وجود دارد که به لحاظ درجه مات بودن آنها طبقه بندی می‌شود. به این شیشه‌های رنگی شیشه ترنسپرنت، لاکوبل یا شیشه متلوکس و شیشه متلاک می‌گویند.

شیشه  رنگی دکوراتیو

شیشه رنگی ترنسپرنت

شیشه های شفافی که با استفاده از برچسب ترنسپرنت رنگی می شوند و شفافیت خود را حفظ می‌کنند. از این شیشه ها در ابعاد کوچک و متوسط برای استفاده در پنجره‌ها، درب‌ها و ... استفاده می‌شود.

شیشه لاکوبل رنگی

شیشه‌های رنگی شفاف که برای استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای خارجی بنا از آن استفاده می‌کنند لاکوبل می‌گویند.

شیشه متلوکس

شیشه‌های رنگی مات که به درصد‌های مختلفی به وسیله اسید مات شده اند با قابلیت خم و نشکن با عنوان متلوکس شناخته می‌شوند.

شیشه متلاک

شیشه متلاک، شیشه‌های پرداخت شده با رنگ‌هایی متفاوت که برای ساخت انواع سطوح مانند ساخت کابینت‌، پارتیشن، کمد، درب، میز، قفسه و غیره بسیار مناسب هستند.

شیشه رنگی ترنسپرنت
شیشه لاکوبل رنگی

 مزیت شیشه لاکوبل رنگی

شیشه‌های لاکوبل با قابلیت نصب آسان در هر فضایی، توانایی ایجاد تغییر در سطح وسیع را دارد. این شیشه‌ها به دلیل مقاومت در برابر رطوبت، سایش و واکنش شیمیایی رنگ آن با غلظت 20 درصد به گزینه ای مناسب برای استفاده در هر فضا و مکانی که تصورش را بکنید تبدیل شده است. این شیشه‌ها در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود که شما می‌توانید با توجه به نقش کاربردی فضای مورد نظر رنگی متناسب با آن فضا را انتخاب نمایید. ایجاد تنوع و زیبایی در فضا با استفاده از شیشه‌های رنگی لاکوبل به آسانی میسر می‌شود. ظاهری شیک و مدرن به فضا می‌دهد. 

شیشه لاکوبل سکوریت شده

شیشه لاکوبل سکوریت شده 

شیشه لاکوبل سکوریت شده با مقاومت در برابر ضربه تا 7 برابر شیشه‌های معمولی، شیشه‌های مناسبی برای استفاده در آشپزخانه‌ها و فضاهای پر رفت و آمد است. لاکویل سکوریت شدن دارای توان خمش بالایی است به همین علت مناسب تر از سایر شیشه رنگی‌ها برای استفاده در صنعت ساختمان سازی می‌باشد. این شیشه‌ها اصطلاحا نشکن هستند اما در اثر ضربات شدید ممکن است خرد شوند، خرد شدن آنها برخلاف شیشه معمولی که تیز و برنده در ابعاد بزرگ می‌شکند به گونه ای است که به دانه‌های ریزی با لبه‌های صاف تبدیل می‌شوند. این دانه‌ها آسیبی برای افراد ایجاد نمی‌کند و به آسانی قابل جمع شدن است.