شیشه

استفاده از شیشه به عنوان متریال اولیه ساخت ابزار برای انسان از حدود 5600 سال پیش شروع شده است. شیشه در ابتدا به شکل سنگ های معدنی وجود داشت مانند سنگ آبسیدین که شبیه به شیشه سیاه است با همان قابلیت بازتاب نور و سطح صاف و صیقلی. اولین شیشه در مصر ساخته شده است. شیشه از زمان کشف به دلیل سختی استخراج آن به عنوان یک ابزار تجملاتی خود را ثبت نمود و در باور همگان شیشه متعلق به قشر مرفع بود. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از شیشه، ویژگی شفاف بودن آن بود که باعث عبور طول موج های مرئی از آن می شد. همچنین سطح شیشه کاملا صاف بود که باعث ایجاد درخشندگی خاصی در آن می شد. شیشه توانایی شکست نور را نیز داشت و علاوه بر آن بازتاب نور که یکی دیگر از جذابیت های خیره کننده این متریال جذاب بود. گسترش استفاده از شیشه به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت ابزار از حدود 4000 سال پیش آغاز شد. از شیشه تا اواسط قرون وسطی استفاده چشمگیری نمی شد اما در حدوده قرن 10 میلادی شیشه به عنوان یک متریال در ساخت و ساز اشیا و خصوصا استفاده در معماری رونق بسیاری یافت.


شیشه رومیزی رنگی

از شیشه رنگی در ساخت ابزار بسیاری مدد گرفته شده است. یکی از این ابزارها ساخت میز شیشه ای بوده است. جلوه خاص شیشه بر روی میز باعث گسترش استفاده از شیشه در ساخت انواع میز و رومیزی شد تا جایی که امروزه شیشه رومیزی یکی از جلوه های استفاده از شیشه در صنعت دکوراسیون است. استفاده از شیشه های رنگی به عنوان شیشه های رومیزی هر روز در حال افزایش است. این شیشه ها به دلیل جذابیت رنگی خود، طراوت و تازگی بی نظیری را به دکوراسیون می‌بخشند. شیشه های رومیزی را می توان به ضخامت 6 تا 20 میلی متر در نظر گرفت. این شیشه های شامل شیشه 6 میل، شیشه 10 میل، شیشه 16 میل و شیشه 20 میلی متری هستند. هر چه ضخامت شیشه بیشتر باشد استحکام آن نیز بیشتر خواهد بود. با روی کار آمدن شیشه های رنگی، سنت استفاده از شیشه های کاملا شفاف در میزها جای خود را به استفاده از شیشه های رنگی داد. این شیشه ها با جلوه های رنگ و طرح های خود زیبایی خیره کننده ای به دکوراسیون داخلی و مبلمان می دهند.

پخ کردن یا تراش به وسیله ابزار شیشه

شیشه های رومیزی پس از برش در ابعاد مناسب با استفاده از ابزارهای برش، برای پخ کاری لبه های آن ارسال می شود. پخ کاری به نوعی صاف و صیقلی کردن لبه های شیشه و به حداقل رساندن تیزی آن است. ابزارهایی که برای این کار استفاده می شود شامل ابزار تراش، ابزار دیاموند، ایزار لول گرد، ابزار سه پله است. این ابزار با ایجاد شکل و طرحی در لبه های شیشه آن را صاف و صیقلی می کنند.

شیشه رومیزی سکوریت

شیشه های رومیزی در انواع رنگ و کیفیت وجود دارند. استفاده روز افزون از شیشه به عنوان یک متریال در ساخت انواع رومیزی شیشه ای، به خصوص میز ناهارخوری باعث شده است که قیمت آن به طبع کیفیتآن بسیار متغیر باشد. در میزهای شیشه ای مرغوب از عمل سکوریت کردن استفاده می‌کنند که باعث افزایش مقاومت شیشه در برابر ضربه و حرارت می‌شود. در شیشه‌های رنگی رومیزی پس از سکوریت کردن یک لایه لمینت برای محافظت از رنگ آنها، اضافه می‌شود که باعث دوام و کیفیت بیشتر این شیشه رومیزی می‌شود.