شیشه رنگی لاکوبل

شیشه رنگی لاکوبل

شیشه از عناصر تزیینی ساختمان محسوب می‌شود که از دیرباز راه خود را به هنر دکوراسیون داخلی باز نموده است. امروزه با تغییر و تحول هنر دکوراسیون و طراحی داخلی استفاده از شیشه در ابعاد زیاد در تزیینات بنا بسیار مرسوم شده است. سنت استفاده از شیشه‌های رنگی که در هنر معماری ایرانی در گذشته به شکل استفاده در پنجره‌ها، درهای بزرگ و ارسی‌های قدیمی نموده یافته بود امروزه به شیوه‌ای نوین در هنر معماری خود را بازیافته است. 
شیشه رنگی در گذشته به شیشه‌های رنگ‌دار گفته می‌شد که نور را از خود عبور می‌دادند. از این شیشه‌ها در رنگ‌های مختلف به جای شیشه‌ی درها و پنجره‌ها در مناطق کویری ایران استفاده می‌شده است تا نور را به جلوه‌ای زیبا و رنگارنگ وارد فضای داخلی نمایند. امروزه شیشه رنگی به شیشه‌هایی گفته می‌شود که از شیشه بیرنگ به عنوان پایه استفاده می‌شود و یک لایه رنگ بر روی آن قرار می‌گیرد، سپس یک لایه محافظ حاوی سیلیکون برای محافظت از این رنگ روی شیشه در برابر حرارت و خش کشیده می‌شود. این شیشه‌ها در کارخانه در ابعاد مورد نیاز مشتری بریده می‌شود و سپس به وسیله دستگاهی به نام دستگاه دیاموند آن را وارد مرحله‌ای به نام تیزی می‌کنند و لبه‌های آن در واقع تراش داده می‌شود. با توجه به طرح داخلی بنا جای هر آنچه که نیاز است روی دیوار شیشه‌ای تعبیه شود در این شیشه‌ها برش می‌خورد مانند جای کلید و پریز و پس از عبور از دستگاه شستشو، آن را به محل نصب ارسال می‌کنند. این شیشه‌های رنگی با نام شیشه لاکوبل شناخته می‌شوند و امروزه یکی از موارد پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی هستند. از آنجایی که شیشه‌های رنگی اولین بار با نام لاکوبل توسط برند AGC بلژیک وارد ایران شد، نام این شیشه‌های رنگی در ایران به نام لاکوبل شهرت یافت. از آنجایی که استفاده از شیشه علاوه بر زیباسازی بنا، اثرات روان شناختی مثبتی بر افراد باقی دارد استفاده از شیشه لاکوبل در دکوراسیون داخلی به نحو چشمگیری در حال افزایش است. 


انواع شیشه رنگی لاکوبل

شیشه‌های رنگی در دو دسته‌بندی در بازار وجود دارند که این دسته‌بندی‌ها با توجه به توانایی عبور نور از آنها تعریف شده است. دسته اول شیشه لاکوبل یک رونما است که نور را از خود عبور نمی‌دهند. از این شیشه‌ها به عنوان دیوارپوش، شیشه بین کابینتی، درب کابینت‌ها و ... استفاده می‌شود که به دلیل تنوع رنگ، قابل شستشو و ضد خش بودن از محبوبیت بیشتری برخوردارند. دسته دوم شیشه‌های رنگی ترنسپرنت است که با عبور نور از خود جلوه زیبایی از رنگ را ایجاد می کند. از ترنسپرت بیشتر در پنجره‌های نورگیر، نماهای بیرونی ساختمان و آینه کاری داخلی بنا استفاده می‌شود. این شیشه‌ها از طیف رنگی کمتری نسبت دسته قبلی برخودار هستند.


کاربرد شیشه لاکوبل

امروزه به کارگیری شیشه رنگی در طراحی داخلی و دکوراسیون باعث جلوه و نمای بسیاری در فضاهای داخلی می‌شود. استفاده از شیشه‌های رنگی در قسمت‌های مختلفی از دیزاین داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود. این شیشه‌ها به عنوان دیوارپوش، کابین حمام شیشه ای، شیشه بین کابینتی، درهای کابینت، پارتیشن بندی فضاهای فروشگاهی، اداری و حتی استفاده از آنها به عنوان رویه‌ای برای میز در فضاهای داخلی ساختمان بسیار رواج دارد. شیشه لاکوبل رنگی با ایجاد رنگین کمانی از رنگ و طرح می‌تواند در زیباسازی محیط‌های کوچک و بزرگ تحول عظیمی ایجاد کند. 


مزایای استفاده از شیشه لاکوبل در دکوراسیون

شیشه رنگی لاکوبل علاوه بر آن دارای مزایای بسیاری است که در اینجا به آنها اشاره می‌شود. 
زیباسازی، نوسازی و ایجاد طرح و نقش جدید در فضاهای داخلی و خارجی بنا
مدرن سازی طراحی داخلی ساختمان همسو با معیارهای دکوراسیون مدرن
وسیع تر نشان دادن فضاهای داخلی به دلیل بازتاب فضا در این شیشه‌ها
انعطاف پذیری آن برای استفاده در هر مکان و زمانی و به هر عنوانی
مقاومت فیزیکی بالا در برابر رطوبت، ضربه، خش پذیری و گرما
مقاومت شیشه لاکوبل در برابر اشعه یو وی و محافظت از نور آفتاب
مقاومت شیمیایی در برابر اسیدها، استون ها، چسب های سیلیکونی و ...
عدم آلودگی محیط زیست و دارای قابلیت بازیافت