شیشه سکوریت

شیشه معمولی از استحکام بالایی برخوردار نیست و به همین دلیل ممکن است آسیب پذیری زیادی در مقابل عوامل فیزیکی خارجی داشته باشد. به دلیل قابلیت بالای شیشه در شکل‌گیری و انعطاف پذیری آن شاهداستفاده روز افزون از شیشه در وسایل مختلف هستیم. یکی از این کاربردها در وسایل آشپزخانه است. برخی از این وسایل ارتباط مستقیمی با حرارت و گرما دارند. از آنجایی که شیشه معمولی در مقابل گرما آسیب پذیر است برای رفع این نقص در وسایل گرمایشی از سکوریت کردن شیشه استفاده می شود. اما سکوریت کردن شیشه به چه معناست؟

 

سکوریت کردن شیشه

سکوریت کردن به نوعی همان دوآتشه کردن سفال در کوره سفالگری است. در گذشته برای افزایش توان لعاب سفال آنها را دوباره در کوره قرار می دادند و به استحکام بالایی دست می‌یافتند. طی عملیاتی شیشه پس از ساخت مجددا تا دمای 700 درجه سانتیگرادی گرم می شود. پس از رسیدن به این دما شیشه به حالت نرم شدن می رسد. شیشه نرم شده را در مجاورت هوای سرد قرار می دهند. سرد شدن تدریجی شیشه از بیرون به درون باعث افزایش استحکام آن در برابر حرارت و ضربه می شود.لازم به ذکر است که بروی شیشه‌های سکوریت هیچ برشی نمی توان انجام داد و اعمال فشار بر روی آنها در جهت ایجاد سوزاخ یا شکل خاصی باعث شکستن آنها خواهد شد در نتیجه لازم است قبل از سکوریت کردن شیشه، شکل آن در ابعاد مورد نظر برش داده شود و سوراخ های لازمه روی آن تعبیه گردد و سپس عملیات سکوریت کردن انجام شود.


موارد استفاده از شیشه سکوریت

شیشه سکوریت دارای مقاومت زیادی در برابر ضربه و گرما است به همین دلیل به گزینه ای مناسب برای استفاده در صنعت خودرو سازی تبدیل شده است. این شیشه به دلیل خورد شدن پودری که آسیب رسان نیست به عنوان شیشه درب‌های اتومبیل و شیشه عقب آن مورد استفاده قرار می گیرد.
شیشه سکوریت در ساختمان سازی برای سازه های بدون قاب مانند درب ورودی نیز به کار می رود. زیرا آسیب های احتمالی به انسان را به حداقل میزان خود خواهد رساند. از این شیشه در ساخت حفاظ بالکن نیز استفاده می‌شود.
از شیشه سکوریت در ساخت کاربردی ترین وسایل آشپزخانه مانند دستگاه های پخت و پز، اجاق گاز، هود، یخچال و ... استفاده می‌شود. امروزه با روی کار آمدن اجاق‌گازهای شیشه‌ای، هودهای شیشه‌ای و انواع فر که مواد اولیه آنها شیشه است شاهد گسترش روز افزون استفاده از شیشه سکوریت هستیم. همچنین با گسترش استفاده از شیشه به عنوان یک عامل تزیینی در دکوراسیون داخلی مانند دیوارپوش استفاده از آن کاربردی تر شده است. در آشپزخانه ها از شیشه رنگی سکوریت شده به عنوان دیوار پوش استفاده می شود. این شیشه ها در قسمت اجاق گاز تعبیه می شود تا با مقاومت در برابر گرما آسیبی به دیوار وارد نگردد و باعث آتش سوزی نشود.مزایای استفاده از شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت شده نسبت به شیشه های معمولی از مقاومت بالاتری نیست به حرارت، ضربه و فشار برخوردارند. توان مقاومتی شیشه سکوریت نسبت به شیشه معمولی بین 4 تا 10 واحد بیشتر است.
شیشه سکوریت به لحاظ ضخامت و وزن با شیشه معمولی هیچ فرقی ندارد، در نتیجه استفاده از آن به دلیل مقاومت بالا بسیار مناسب تر است.
در صورت شکستن شیشه سکوریت، به قطعات کوچکی با لبه های صیقلی تبدیل می‌شود و این امر آسیب های ناشی از شکستن شیشه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 
شیشه سکوریت به دلیل شکستن در ابعاد کوچک بدون داشتن تیزی های آسیب رسانف مناسب برای استفاده به عنوان شیشه هایی با ابعاد غیر متعارف بزرگ است.