طراحان و هنرمندان طراحی بر روی شیشه با استفاده از روش های زیر اقدام به ترسیم هر طرحی در هر سبکی می کنند و در اصطلاح شیشه را می آرایند.

انواع طراحی بر روی شیشه

فیوز گلاس شیشه
طراحی سندبلاست
اسیدکاری یا اسید شور 
انگروینگ یا حکاکی شیشه
رنگ‌آمیزی یا ویترای شیشه

سندبلاست یا شیشه مشجر

طراحی بر روی شیشه به گونه ای که طرح آن کاملا مات شود و پشت آن قابل رویت نباشد در اصطلاح سند بلاست گفته می شود. سند بلاست به معنای طوفان شن است که با استفاده از شن های مخصوص که با فشار هوا به سطح شیشه برخورد می کنند روی شیشه نقاط ماتی را ایجاد می کند که مانع دید می شود. از این طرح بر روی شیشه برای ایجاد مانع دید، ایجاد طرح، نوشته و نقش و نگار استفاده می کنند. این طرح ها به وسیله چسباندن یک برچسب کلی بر وی شیشه و برش زدن برچسب به شکل طرح مورد نظر بر روی شیشه ایجاد می شود. در زمان برخورد شن ها با شیشه برچسب مانع از سندبلاست شدن سایر نقاط شیشه می شود و فقط قسمتی از برچسب که برش خورده است مات می شود.
سند بلاست در قرن 19 در آمریکا به کار گرفته شد و طرح هایی که با روش سند بلاست بر وی شیشه اجرا می شدند بسیار زیبا و جذاب بود. طرح های که به وسیله سندبلاست بر روی شیشه اجرا می شدند یک اثر هنری چشم نواز محسوب می شدند که ارزش هنری بلایی داشتند.
با پیشرفت تکنولوژی و ابداع دستگاه های جدید برای اجرای فرآیند سند بلاست کردن شیشه، هزینه ها و زمان مورد نیاز برای آن بسیار کاهش یافته است. استفاده از دستگاه لیزر برای سند بلاست کردن باعث شده است که آن به یکی از روش های مقرون به صرفه طراحی به روی شیشه تبدیل شود.

ویترای یا رنگ آمیزی روی شیشه

تزیین شیشه با استفاده از رنگ و نقاضی قرن هاست که مورد توجه مردمان سراسر دنیا قرار دارد. آثار هنری فراوانی با استفاده از ویترای در طول قرون گذشته ساخته شده است. در این روش یک شیشه ساده به وسیله رنگ ها و خطوط جلوه زیبایی پیدا می کند و می توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده نمود. برای انجام ویترای بر روی شیشه لازم است که رنگ ویترای به کار رود تا ماندگاری و تثبیت رنگ آن آسیب نبیند.

فیوز گلس

فیوز گلس به معنی جوش دادن شیشه است که به آن همجوشی نیز می گویند. این روش برای ایجاد طرح هایی با چند رنگ متشکل از شیشه های مختلف در کنار هم به وسیله جوش دادن استفاده می شود. شیشه ها پس از برش خوردن در ابعاد و اشکال مختلف در کوره جوش می خورند. این شیشه ها گاهی توسط اکسید فلزات دارای رنگ و لعاب می شوند. از فیوز گلس در دیزاین دکوراسیون داخلی به اشکال گوناگونی استفاده می‌شود. این روش با به کارگیری شیشه های مات و رنگی طرح‌‌های همخوان با فضا های مسکونی، اداری و تجاری را خلق می کند.

Text/HTML

شیشه اسیدکاری یا اسید شور 

امروزه برای حکاکی روی شیشه ازروش اسدشور استفاده می‌شود، اسید شور یا ایدکاری جزو بهترین روش‌های کار روی شیشه است. کار در اسید شور به این صورت انجام می‌شود که روی شیشه را توسط ماده ای مقاوم در برابر اسید مانند پارافین، موم یا صمغ می پوشانند و پس از آن نقش مورد نظر را توسط سوزنی فولادی بر روی موم ترسیم می‌کنند. پس از مدتی طرف دارای نقش را درون اسید هیدروفولوریک فرو می‌برند. اگر کار سطح تخت داشته باشد اسید را بر روی آن م‌ ریزند. پس از گذشت 10 دقیقه شیشه را می‌شویند، برای از بین بردن اسید و موم روس سطح کار باید از آب گرم استفاده شود. در این کار نهایت دقت باید به کار رود زیرا ریختن آب بر روی اسید درست مانند ریختن اب در روغن است و باعث پاشیدن اسید به اطراف می‌شود.

شیشه انگروینگ (حکاکی شده)

انگروینگ یا حکاکی بر روی شیشه تقریبا در همه مواردی که انسان از شیشه استفاده می‌کند قابل اجر است. دستگاه‌های حکاکی و برش لیزری با توانایی حکاکی شیشه و آینه در صنایع مختلفی از جمله تولید وسایل آشپزخانه، ساخت هدایای تبلیغاتی، تولید لوازم بهداشتی ساختمانی، خودرو سازی، مبلمان، دکوراسیون داخلی و ... کاربرد فراوان دارند.  مهمترین کاربرد شیشه های انگروینک یا همان حکاکی شده در دنیای مدرن، استفاده در معماری و دکوراسیون داخلی است که می‌توان از این شیشه‌ها برای زیباسازی هر چه بیشتر درب‌های شیشه‌ای، پلکان شیشه‌ای، دیوارپوش شیشه‌ای، پارتیشن‌های شیشه‌ای، حفاظ بالکن شیشه‌ای، انواع آینه و ... استفاده کرد. شیشه‌های انگروینگ در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود. طرح مورد نظر برای آن تایید می‌شود و سپس با استفاده از دستگاه انگروینگ این طرح‌ها بر رو شیشه حکاکی می‌شود.