شیشه هوشمند

استفاده از شیشه از گذشته تا به امروز پیشرفت چشمگیری در زندگی انسان داشته است. یکی از عمده مواردی که انسان از شیشه استفاده می‌کند، کار گذاشتن آن در بنا به عنوان پنجره و درب است. در گذشته به دلیل قابلیت بالای شیشه در انتقال نور از خود سعی می‌شد از شیشه در فضاهایی که نور آفتاب تابش مستقیمی به ساختمان ندارد استفاده شود. همچنین آسیب پذیری شیشه در برابر ضربه استفاده از آن را بسیار محدوتر از آنچه که می‌توانست باشد کرده بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، صنایع شیشه سازی به رشد چشمگیری در زمینه طراحی و تولید شیشه‌ها با مقاومت بالا در برابر آسیب‌های مکانیکی دست یافته است که باعث شده از شیشه در قسمت‌های دیگری علاوه بر پنجره‌ها و درب‌ها نیز استفاده شود. جدیدترین قابلیت افزوده شده به شیشه، تکنولوژی شیشه هوشمند است که قابلیت مات و شفاف کردن شیشه را تنها با یک دکمه فراهم می‌کند. با این دستاورد ساختمان سازی وارد بعد جدیدی از رشد و شکوفایی خود شده است. دیگر شیشه‌ها قابلیت استفاده به عنوان دیوار ساختمان‌ها را دارند تا جایی که استفاده از شیشه به عنوان دیوار حائل میان فضای بیرون و خارج از خانه یا حائل میان دو اتاق روز به روز افزایش می‌یابد. 


فناوری شیشه هوشمند

استفاده از شیشه در زندگی مدرن آنقدر پیشرفت کرده است که دیگر شیشه جای محدود کننده‌های فضا نظیر دیوارها را کامل گرفته است. استفاده از شیشه هوشمند باعث تغییر چشمگیری در کاربرد شیشه در ساختمان سازی شده است. شیشه هوشمند در واقع گونه ای از شیشه است که با استففاده از فناوری جدید در آنها می‌توان جذب و رفلکس نور را تغییر داد. این شیشه‌ها در پنجره‌های آفتاب گیر، کابین دوش حمام، پارتیشن‌های شیشه‌ای، دیوارهای شیشه‌ای و ... به کار رفته است. شیشه‌های آفتاب گیر در واقع از جذب گرمای نامطلوب ناشی از نور خورشید جلوگیری می‌کند. از آنجایی که استفاده بیشتر شیشه در ساختمان در جبهه بیرونی ساختمان بوده است. فناوری جدید به دنبال کشف راهی برای فیلتر عواملی که منجربه ایجاد گرما در ساختمان بودند برآمد. ظهور فناوری نانو، این امکان را فراهم کرد که تنها با فشار یک دکمه بتوان در میزان انتقال نور از شیشه تغییر ایجاد کرد. تولید شیشه‌های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع، الکتروکرومیک، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است. 


شیشه هوشمند مبتنی بر الکتروکروماتیک

در شیشه‌های هوشمند مبتنی بر الکتروکروماتیک ، رنگ الکتروکروماتیک‌ها در اثر جریان الکتریکی تغییر می‌کند، جریان الکتریسیته با ایجاد واکنش شیمیایی در الکتروکروماتیک‌ها خاصیت آنها را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود تا آنها نور را جذب یا منعکس کنند. زمانی که نور به شیشه‌های الکتروکروماتیک می‌تابد، با برقراری جریان الکتریسیته، جریان یون‌ها به گونه ای عمل می‌کند که باعث شفافیت شیشه می‌شود. یا قطع الکتریسیته این فرآیند برعکس می‌شود و شیشه به حالت ثابت خود که مات و کدر است بر می‌گردد. از ویژگی‌های مواد الکتروکروماتیکی، قابلیت تنظیم جریان ایجاد شده در آنهاست بدین گونه می‌توان با کم و زیاد کردن جریان مقدار مات شدن شیشه را انتخاب کرد.

شیشه هوشمند مبتنی بر کریستال مایع

برخی از شیشه های هوشمند مبتنی بر جریان الکتریسیته جاری شده در کریستال مایع است. در این شیشه‌های هوشمند در هنگام برخورد نور با شیشه با ایجاد جریان الکتریسیته در کریستال مایع، این کریستال‌ها در جهت مشخص حرکت می‌کنند، این جهت گیری منظم باعث شفاف شدن شیشه و عبور نور از آن می‌شود. در صورت قطع جریان الکتریستیه میان کریستال‌های مایع، جهت گیری آنها از حالت منظم به حالت تصادفی در می آید که باعث کدر و مات شدن شیشه می‌شود و دیگر نوری از آن عبور نمی‌کند

استفاده از شیشه هوشمند

شیشه هوشمند یک فناوری جدید است که  با استفاده از آن می‌توان در هزینه‌های ساخت و ساز و ذخیره انرژی صرفه جویی‌های بسیاری کرد. این شیشه‌ها قابلیت استفاده در اتاق‌های کنفرانس، پارتیشن بندی اتاق‌های ادارات، پارتیشن بندی اتاق جلسات، کابین دوش حمام، پنجره‌های دیواری، سقف‌های شیشه‌ای، دیوارهای اتاق خواب و ... استفاده کرد. جنس این شیشه‌ها به گونه ایست که می‌توان از آنها به عنوان وایت برد یا به عنوان صفحه نمایشگر ویدئو پروژکتور استفاده کرد. این شیشه‌ها قابلیت روشن خاموش شدن با ریموت کنترل را نیز دارند و در رنگ‌های متنوعی مطابق با نیاز مشتری عرضه می‌شوند.

مزایای استفاده از شیشه هوشمند

شیشه‌های هوشمند به دلیل قابلیت بالایی که دارند توسط شرکت‌های سازنده گارانتی می‌شوند. این شیشه‌ها باعث کنترل میزان تابش نور خورشید به وسایل درون خانه می‌شود و از رنگ پریدگی و فرسودگی آنها در اثر این تابش جلوگیری می‌کند. این شیشه‌ها نوعی فیلتر در برابر گرما و سرما ایجاد می‌کنند. شیشه‌های هوشمند قابلیت فیلتر اشعه‌های مضر خورشید را به خوبی دارد و آنتی یووی می‌باشد. این شیشه‌ها همچنین قابلیت نشان دادن تصویر را برروی خود دارا هستند و مانند یک صفحه نمایش بزرگ عمل می‌کنند که می‌تواند یک گزینه عالی برای استفاده در اتاق خواب، سالن نشیمن، اتاق جلسات و ... باشد.