کاربرد شیشه در معماری

شیشه به عنوان یکی از متریال های مهم در ساخت و ساز ساختمانی روز به روز در حال گسترده تر شدن است. افزایش توانمندی های این متریال و مقاوم سازی هرچه بیشتر آن در کنار شفافیت و جلوه بصری جذابی که شیشه از خود نشان می‌دهد باعث محبوبیت روز افزون آن شده است. امروزه شیشه به عضو جدایی ناپذیر زندگی انسان تبدیل شده است که در هر وسیله ای که انسان با آن سرو کار دارد به نوعی به کار برده شده است.

نرده و پله شیشه ای

با رویکرد جدید صنایع شیشه‌سازی در ساخت شیشه‌های مقاوم امروزه می‌توان از شیشه در هر فضا و مکانی استفاده نمود. از شیشه به صورت تمام شیشه یا ترکیب با متریالی مانند آلومینیوم و استیل به عنوان راه پله و نرده در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. دکوراسیون مدرن با جسارت تمام، شیشه را در پلکان‌ها و نرده های و حفاظ پلکان های داخلی و خارجی بنا استفاده می نماید و باعث خلق فضایی شیک و مدرن می شود. استفاده از شیشه به شکل ساده یا طرحدار در این المان‌ها به جذابیت آنها می افزاید. تمیز کردن راه پله و نرده شیشه ای بسیار آسان است و تنها با یک دستمال و شیشه پاک کن میسر خواهد بود. این سهولت باعث محبوبیت بیشتر راه پله و نرده شیشه ای گردیده است.

پله شیشه ای

یکی از فضاهای پر کاربرد در شیشه استفاده از آن به عنوان پلکان است. راه‌پله‌های قدیمی در ساختمان‌ها جای خود را به راه پله های شیشه‌ای داده‌اند و دیگر خبری از فضاهای کوچک نیست. شیشه این قابلیت را دارد که نور را از خود عبور دهد و انعکاسی از آنچه که در اطراف آن حضور دارد به ما نشان دهد. این خصلت شیشه باعث شده است د فضاهایی که از آن برای دکوراسیون استفاده شده است، فضاها دلباز و بزرگ به نظر برسند. پلکان شیشه ای یک المان لوکس و جذاب است که به راحتی در مکان های عمومی و خصوصی قابل اجراست. این المان به خصوص در مکان هایی که بیشتر نما و دکوراسیون مهم است قابل استفاده است. پا گذاشتن روی پلکان شیشه ای حس خوبی را در انسان ایجاد می‌کند. به طور کلی پلکان شیشه‌ای بر روی چارچوبی فلزی که غالبا از استیل است پیاده می‌شود. به همین علت از استحکام قابل توجهی برخوردار هستند. شیشه ها استفاده شده در پله ها از شیشه های سکوریت شده با ضخامت بالا تهیه می‌شود که تضمین کننده دوام و ماندگاری این پلگان است.

نرده شیشه ای

استفاده از شیشه به عنوان نرده و حفاظ راه پله و بالکن امروزه در حال افزایش است. نرده های شیشه ای در دو نوع تمام شیشه و ترکیبی در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نوع تمام شیشه از شیشه سکوریت شده با لایه 8 میلی متری لمینت استفاده می نمایند تا مقاومت شیشه را تا حد زیادی بالا ببرند. از این شیشه‌ها برای ساخت جان پناه و حفاظ بالکن یا راه پله استفاده می‌شود. در نوع ترکیبی ار پروفیل های آلومینیومی و آلیاژهای استیل برای مقاوم سازی استفاده می شود. نوع ترکیبی نسبت به نوع تمام شیشه از هزینه پایین تری برخوردار است و ضخامت شیشه آن کمتر از 10 میلی متر است. این نوع نرده ها مناسب ادارات، دفاتر و سازمان های دولتی و غیر دولتی است. استفاده از شیشه در این حفاظ ها باعث رسیدن نور به فضای داخلی می شود و فضای دلبازتری را ایجاد خواهد کرد.